Republica Moldova a cucerit 17 medalii la Campionatul Internațional al României la natație

• 03 Iunie 2017 14:04

Republica Moldova a cucerit 17 medalii la Campionatul Internațional al României la natație. Nouă medalii au fost câștigate de Tatiana Salcuțan, transmite IPN.

Sportiva de 16 ani a fost desemnată cea mai bună înotătoare a competiției, după ce a cucerit patru medalii de aur, printre care și una la senioare. Salcuțan, originară din Tiraspol, s-a impus pe distanța de 200 de metri spate cu rezultatul 2 minute 13,63 secunde.

Cu medalii de aur s-au ales și Alina Bulmag, la 100 de metri bras, și Eugen Panonin, la 50 metri bras. În rândul adulților, Panonin a ocupat locul trei la aceeași distanță.