Reintegrarea pașnică a țării, discutată de premierul Alexandru Munteanu cu șefa OSCE în Republica Moldova

  • 10 Decembrie 2025 18:46
Reintegrarea pașnică a țării, discutată de premierul Alexandru Munteanu cu șefa OSCE în Republica Moldova Sursa foto: Guvernul R. Moldova

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, s-a întâlnit astăzi cu Șefa interimară a Misiunii OSCE în Republica Moldova, Izabela Sylwia Hartmann, pentru a discuta principalele aspecte legate de reintegrarea pașnică a țării și sprijinul oferit cetățenilor de pe malul stâng al Nistrului.

Premierul Munteanu a apreciat eforturile Misiunii OSCE în promovarea dialogului și a cooperării între cele două maluri ale Nistrului. În cadrul întrevederii, oficialii au abordat și acțiunile Guvernului Republicii Moldova menite să îmbunătățească condițiile de viață ale locuitorilor din stânga Nistrului, printre care extinderea accesului la educație, asistență medicală și crearea de oportunități economice.

Discuțiile au subliniat importanța unei abordări pașnice și cooperante pentru consolidarea unității și stabilității în țară.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
31,45
Cer senin
Umiditate:53 %
Vint:2,15 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău