Regiunea transnistreană: Detenția minorilor, abuzivă și nejustificată

  • 31 Iulie 2013 13:51
Regiunea transnistreană: Detenția minorilor, abuzivă și nejustificată

Justiția pentru minori în regiunea transnistreană este una mai mult punitivă și mai puțin bazată pe apărarea drepturilor copiilor, se arată într-un raport al Asociației Promo LEX.

Potrivit studiului, detenția este aplicată abuziv și nejustificat, inclusiv pe perioade îndelungate, ca măsură de sancționare în majoritatea cazurilor.

De asemenea, cadrul legal nu precizează exact perioada de detenție preventivă, astfel făcându-se multe abuzuri. Totodată, este limitată comunicarea minorilor aflați în detenție cu familiile lor. Raportul mai arată că în regiunea transnistreană nu există organizații non guvernamentale care ar aborda problema justiției juvenile.

Tags

Alte Noutati

LIVE: În zori
Meteo Chișinău
18,85
Cer senin
Umiditate:80 %
Vint:2,33 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău