RECORDURI | Fotbalistul care a primit cele mai multe cartonașe roșii

  • 18 Noiembrie 2016 14:15
RECORDURI | Fotbalistul care a primit cele mai multe cartonașe roșii

Un singur jucător de fotbal a reușit ''performanța'' de a strânge 46 de cartonașe roșii de-a lungul carierei de profesionist.

Este vorba despre columbianul Gerardo Alberto Bedoya Munera, poreclit Bestia, născut la 26 noiembrie 1975. A jucat, preponderent, pe postul de mijlocaș defensiv. Primul său club a fost Deportivo Pereira, în 1995. A făcut parte din selecționata țării sale între anii 2001-2006, reușind să-și treacă în palmares un titlu de Copa America, în 2001.

A fost campion cu echipele Deportivo Cali (1998), Racing Club (2001), Santa Fe (2012).

De pomină a rămas incidentul din timpul partidei dintre Santa Fe și Millonarios, din 23 septembrie 2012, când colericul columbian nu doar că și-a trântit adversarul, dar l-a lovit și cu gheata în cap după ce acesta căzuse. A primit, atunci, cartonașul roșu cu numărul 41.

Culmea este că, deși în prezent ocupă postul de antrenor secund, el a fost eliminat chiar și de pe bancă, în martie 2016, după numai 20 de minute de la debutul partidei, informează AGERPRES.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
26,49
Cer fragmentat
Umiditate:54 %
Vint:1,32 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău