Radu Albot s-a calificat în runda a doua la Roland Garros

• 27 Mai 2018 18:41

Radu Albot a reușit o calificare dramatică în turul doi la Roland Garros. În primul meci pe tabloul principal al turneului de mare șlem, cel bun tenismen moldovean din toate timpurile s-a impus în fața francezului Grégoire Barrère, locul 196 ATP, în 5 seturi.

Albot a cedat în primele două seturi, scor 4-6 și 0-6, iar în cel de-al treilea a reușit o revenire spectaculoasă câștigând la tie-break cu scorul de 7-5. După aceasta, tenismenul nostru s-a impus clar în fața francezului câștigând celelalte două seturi: 6-1 și 6-2.

Radu Albot, care ocupă locul 97 ATP va juca în turul doi împotriva bosniacului Damir Džumhur, locul 30 mondial.

Amintim că în ianuarie, la Australian Open, primul turneu de mare șlem al anului, Albot a fost eliminat din primul tur.

În 2017, în premieră, tenismenul moldovean a evoluat pe tabloul principal la toate cele patru turnee de mare șlem. La Australian Open și la Roland Garros el a evoluat în primul tur, la Wimbledon a ajuns până în runda a doua, iar la US Open – până în runda a treia.