Radu Albot, eliminat din prima rundă de la Rolland Garros
-
30 Mai 2017 19:34
Ajuns pentru al doilea an consecutiv pe tabloul principal la Rolland Garros, Radu Albot a fost eliminat din concurs în prima rundă a turneului de Mare Șlem de la Paris.
În runda inaugurală, tenismenul moldovean, locul 88 ATP, a fost învins marți, 30 mai a.c., de către francezul Jeremy Chardy, numărul 73 mondial, în trei seturi, 6:2, 6:4 și 7:6. Francezul l-a mai învins o dată în acest an pe Radu Albot, la turneul de la Indian Wells (SUA).
De la începutul anului 2017, Radu Albot a obținut câștiguri în valoare de aproximativ 135 mii de dolari, iar de la începutul carierei sale – de peste 915 mii de dolari.
În 2016, tenismenul moldovean a câștigat trei turnee din seria ATP Challenger, cele de la Poznan (Polonia), Fergana (Uzbekistan) și Furth (Germania). De asemenea, anul trecut Radu Albot a ajuns pe tabloul principal la trei din cele patru turnee de mare șlem. El a disputat câte o rundă la Rolland Garros și US Open și s-a calificat în turul doi la Wimbledon.

