Radu Albot a revenit în top 100 mondial și ocupă locul 86 în clasamentul ATP

• 06 Noiembrie 2017 10:44

Radu Albot a câștigat turneul de tenis de la Shenzhen (China), din seria ATP Challenger. Tenismenul moldovean s-a impus în finala turneului în fața polonezul Hubert Hurkacz, locul 343 mondial, scor 7-6, 6-7, 6-4.

În semifinale, Albot a trecut de rusul Mikhail Youjhny (nr. 87 ATP), 6-3,6-2.

După succesul din China, tenismenul moldovean a revenit în top 100 mondial și ocupă locul 86 în clasamentul jucătorilor profesioniști dat publicității, luni, 6 noiembrie 2017. Cea mai bună clasare în clasamentul ATP, locul 81, Albot a avut-o în luna aprilie 2017.

În acest an, în premieră, tenismenul moldovean a ajuns pe tabloul principal la toate cele patru turnee de mare șlem. La Australian Open și la Roland Garros el a evoluat în primul tur, la Wimbledon a ajuns până în runda a doua, iar la US Open – până în runda a treia.

Radu Albot a obținut în acest an câștiguri și premii în valoare de peste 487 de mii de dolari, iar de la începutul carierei el a câștigat peste un milion 267 de mii de dolari.