Radu Albot a cucerit primul trofeu la simplu în 2015

• 28 Februarie 2015 11:09

Radu Albot a câștigat turneul de tenis de tip Challenger de la Calcutta dotat cu premii în valoare de 50 de mii de dolari.

În finala jucată astăzi împotriva australianului James Ducworth, locul 111 mondial, Albot s-a impus în 2 seturi, 7-6 și 6-1. Amintim că în semifinale, tenismanul moldovean a trecut de rusul Dmitry Kudryavtsev, locul 135 în lume.

Acum 2 săptămâni, tenismanul nostru a cucerit și primul trofeu al anului la dublu, câștigând Challengerul de la Launcheston, Australia, împreună cu americanul Mitchell Krueger.

Radu Albot se află pe locul 164 în lume, însă, după evoluția foarte bună din India, își va depăși cu cel puțin 15 poziții, cea mai bună performanță a carierei, locul 160 ATP, ocupat în ianuarie 2014.