R. Moldova revine cu aur și opt medalii de la competiția de atletism din Monaco
-
02 Iunie 13:05
Cvartetul format din V. Doscalov, N. Calinin, C. Grigorovschi și I. Galușco a adus aurul și un nou record național pentru Republica Moldova în proba masculină de ștafetă suedeză, la Campionatul European de Atletism al Țărilor Mici din Europa (European Challenger Championships – ECC), desfășurat la Monaco.
Atleții moldoveni au avut o evoluție remarcabilă la cea de-a șasea ediție a competiției, găzduită de Stadionul Louis II din Monaco. Performanța cvartetului masculin a fost încununată cu medalia de aur și un nou record național, timpul înregistrat fiind 1:52.65.
Un rezultat similar de valoare a fost obținut și în proba feminină de ștafetă suedeză, unde sportivele din Republica Moldova au stabilit, la rândul lor, un nou record național, însă au încheiat competiția pe locul IV.
În total, delegația Republicii Moldova a cucerit încă patru medalii de argint și trei medalii de bronz.
Vicecampioni europeni au devenit Alexandru Mazur (aruncarea greutății – 19,40 m), Andrian Mardare (aruncarea suliței – 68,53 m), Anna Berghii (400 m garduri – 1:00.32) și Mădălina Culea (400 m – 54.25).
Medaliile de bronz au fost obținute de Andreea Stavilă-Grosu (1.500 m – 4:25.82), Anastasia Senchiv (săritura în lungime – 5,98 m) și Ivan Galușco (400 m – 47.40).
Pentru atleții moldoveni, European Challenger Championships (ECC) a reprezentat o etapă importantă de pregătire și calificare pentru Campionatul European de Atletism, programat în luna august la Birmingham, Marea Britanie.
Republica Moldova a fost reprezentată la competiție de 17 sportivi.

