Președintele interimar al Adunării Populare a Găgăuziei și-a anunțat demisia
-
02 Iunie 14:59
Președintele interimar al Adunării Populare a Găgăuziei (APG), Nicolae Ormanji, a anunțat că își depune mandatul, după ce ședința legislativului regional a eșuat din lipsă de cvorum. El a declarat că a au fost „epuizate toate posibilitățile pentru organizarea alegerilor”, informează IPN.
În cadrul ședinței din 2 iunie, deputații urmau să aprobe un regulament electoral temporar, elaborat împreună cu autoritățile de la Chișinău și Comisia Electorală Centrală, care ar fi permis organizarea alegerilor pentru noua componență a Adunării Populare. La ședință s-au prezentat doar 13 din cei 35 de deputați.
Mandatul Adunării Populare a expirat la sfârșitul anului trecut, iar organizarea alegerilor în regiune a intrat în impas din cauza unor neconcordanțe între legislația națională și cea a autonomiei. Instanțele de judecată au anulat de două ori deciziile Adunării Populare privind organizarea alegerilor, pe motiv că acestea contravin legii.

