Președintele Igor Dodon a sesizat CC privind proiectului de Lege ce vizează Consiliul Superior al Magistraturii

  • 29 Decembrie 2019 11:05
Președintele Igor Dodon a sesizat CC privind proiectului de Lege ce vizează Consiliul Superior al Magistraturii

Președintele Igor Dodon a sesizat Curtea Constituțională, solicitând examinarea, în regim de urgență, a noii legi cu privire la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).

Documentul prevede, între altele, creșterea numărului de membri ai CSM de la 12 la 15, numirea a 5 membri din rândul profesorilor de drept de către Parlament și o nouă modalitate de selectare a membrilor Consiliului din rândul judecătorilor.

Legea a fost  adoptată de Parlament, în lectura finală, la 20 decembrie, în aceeași zi în care la Chișinău se afla în vizită președintele Comisiei de la Veneția Gianni Buquicchio. El s-a arătat surprins că deputații deja examinează un proiect de lege, deși a fost cerut avizul Comisiei, precizând că acesta va fi pronunțat abia în luna ianuarie.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
24,56
Câțiva nori
Umiditate:58 %
Vint:3,31 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
30
Arhivă Radio Chișinău