Premierul Australiei a anunțat că ar putea să nu participe la Conferința COP26 de la Glasgow

  • 27 Septembrie 2021 09:19
Premierul Australiei a anunțat că ar putea să nu participe la Conferința COP26 de la Glasgow

Premierul australian, Scott Morrison, a anunțat că ar putea să nu mai participe la Conferința COP26 privind schimbările climatice care se va desfășura în Scoția în luna noiembrie.

Morrison a declarat unui cotidian australian că dorește să se concentreze pe măsurile de gestionare a crizei pandemice din Australia, adăugând că anul acesta a fost deja în suficiente deplasări peste hotare.

Premierul australian este ținta unor presiuni privind asumarea angajamentului ca Australia să atingă un obiectiv de neutralitate privind emisiile de carbon. 

Sursa:BBC/RADOR

Tags

Alte Noutati

LIVE: Perspective
Meteo Chișinău
28,29
Cer senin
Umiditate:47 %
Vint:1,49 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău