Peste 9000 de copii din mai multe localități din R. Moldova au beneficiat de consultații stomatologice în 2024

  • 09 Decembrie 2024 11:10
Peste 9000 de copii din mai multe localități din R. Moldova au beneficiat de consultații stomatologice în 2024

De la începutul anului curent, peste 9000 de copii din mai multe localități ale țării au beneficiat gratuit de asistență stomatologică în valoare de peste patru milioane de lei, comunică MOLDPRES.

Potrivit Companiei Naționale de Asigurări în Medicină, numai în lunile septembrie-octombrie, 1300 de copii din raionul Cantemir au fost consultați gratuit de medici stomatologi.

Consultațiile au fost oferite de echipa mobilă de stomatologi, care s-a deplasat în următoarele localități: Baimaclia, Cania, Cârpești, Cociulia, Gotești, Hănăseni, Lărguța, Porumbești, Țiganca.

Pentru prestarea în localitățile rurale a serviciilor stomatologice de către echipele mobile, în fondul măsurilor de profilaxie pentru anul curent au fost planificați peste cinci milioane de lei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de Muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
20,52
Cer acoperit de nori
Umiditate:71 %
Vint:2,47 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău