Ora de Vârf | Ion Tăbârță: Alegerile parlamentare au fost decisive pentru ruperea statului din sfera de influență a Kremlinului și edificarea unui stat european (Audio)
-
29 Septembrie 18:45
Alegerile parlamentare au fost un test al rezilienței în fața atacurilor hibride rusești și vor fi decisive pentru edificarea unui stat european, a declarat analistul politic Ion Tăbârță în cadrul emisiunii „Ora de Vârf” de la Radio Chișinău.
„Vreau să cred că acest mandat va fi unul decisiv în edificarea statului pro-european, democratic, Republica Moldova. Un al doilea rezultat imediat ar fi că Republica Moldova a reușit să reziste agresiunii războiului hibrid din partea Federației Ruse, pentru că instituțiile statului încep să funcționeze. Instituțiile care răspund de securitatea statului, de ordinea publică, au reușit să facă față interferențelor rusești masive.”
Amintim că Partidul Acțiune și Solidaritate fondat de Maia Sandu a acumulat 50,20 la sută din voturi la alegerile legislative, conform rezultatelor preliminare și va deține o majoritate confortabilă de 55 de mandate din totalul de 101. Blocul de opoziție condus de fostul președinte pro-rus Igor Dodon a acumulat 24 la sută din sufragii și va avea 26 de locuri Parlamentul monocameral de la Chișinău.

