OMS presupune că epidemia de COVID din Coreea de Nord se agravează

  • 02 Iunie 2022 09:17
OMS presupune că epidemia de COVID din Coreea de Nord se agravează

Organizația Mondială a Sănătății a comunicat că presupune că epidemia de COVID din Coreea de Nord se agravează, contrar afirmațiilor Phenianului, care susține că vârful acesteia a trecut, scrie BBC, citat de Rador.

Directorul Programului pentru urgențe sanitare al OMS, Michael Ryan, a afirmat că organizația ar putea ajuta numai dacă ar avea mai multe informații. "Facem apel pentru o abordare mai deschisă, pentru a putea veni în ajutorul cetățenilor din RPDC. Pentru că în acest moment, nu suntem în poziția de a face o evaluare corectă a situației din țară, presupunem că situația se agravează, nu devine mai bună.

Este foarte, foarte dificil să oferim o analiză corectă lumii atâta timp cât nu avem acces la datele necesare", a declarat Michael Ryan. Coreea de Nord a comunicat primul caz de COVID cu mai puțin de o lună în urmă. Phenianul nu și-a vaccinat cetățenii și a refuzat oferta OMS de a oferi medicamente.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
28,93
Cer senin
Umiditate:59 %
Vint:2,3 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
25
Fri
19
Arhivă Radio Chișinău