O nouă performanță de top pentru Radu Albot

• 17 Aprilie 2017 13:38

Radu Albot  a ajuns pe locul 81 în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis dat publicității luni, 17aprilie a.c., de ATP, aceasta fiind cea mai bună performanță a carierei tenismenului moldovean.

Până acum cea mai bună poziție în topul mondial era locul 82 reușit cu mai bine de o lună în urmă, pe 13 martie a.c.

Săptămâna trecută, Radu Albot a avut o evoluție bună în fața unor tenismeni mult mai bine cotați la turneul de la Monte Carlodin seria ATP World Tour, dotat cu premii în valoare totală de aproximativ 4 milioane 630 de mii de euro. În șaisprezecimi, Albot l-a învins pe spaniolul Nicolas Maduro (7:6, 6:3), iar în optimi a cedat în fața francezului Benoit Paire (2:6, 2:6). În urma participării la turneul din Monaco, Radu Albot a primit 20 de puncte ATP și a câștigat puțin peste 8 mii de euro.

De la începutul anului 2017, Radu Albot a obținut câștiguri în valoare de aproximativ115 mii de dolari, iar de la începutul carierei sale – de aproape 895 de mii de dolari.

În 2016, tenismenul moldovean a câștigat trei turnee din seria ATP Challenger, cele de la Poznan (Polonia), Fergana (Uzbekistan) și Furth (Germania). De asemenea, anul trecut Radu Albot a ajuns pe tabloul principal la trei din cele patru turnee de mare șlem. El a disputat câte o rundă la Rolland Garros și US Open și s-a calificat în turul doi la Wimbledon.