O nouă medalie de aur pentru David Popovici la Mondialele de juniori

• 05 Septembrie 2022 10:50

David Popovici a cucerit în această dimineață medalia de aur la proba de 100 m liber, la Campionatul Mondial de înot juniori de la Lima, după ce joi și-a adjudecat primul loc în proba de 200 m liber, stabilind un nou record al competiției, transmite Agerpres.

Înotătorul s-a clasat pe primul loc cu timpul cu timpul de 47.13. Pe următoarele pozitii s-au clasat croatul Jere Hribar, cu timpul 49.37 și cipriotul Nikolas Antoniou, cu timpul 49.91. Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe poziția a cincea (50,09).

Ce final frumos de reprezentație pentru David Popovici la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima! Sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s. David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde față de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croația) – 49.37 s. Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Federației Române de Natație.

După succesul din această noapte, David Popovici deține medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m liber la Campionatul European de juniori, la Campionatul Mondial de juniori, la Campionatul European de seniori și Campionatul Mondial de seniori.

Și, totodată, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu este deținătorul recordului mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86 secunde, peformanță stabilită la Roma, la Europenele de seniori.