NATO va înființa un centru regional pentru amenințările din sud

  • 16 Februarie 2017 08:59
NATO va înființa un centru regional pentru amenințările din sud

Miniștrii apărării din statele membre NATO au convenit să înființeze un nou centru regional pentru a răspunde amenințărilor din sud, a anunțat secretarul general al alianței, Jens Stoltenberg, citat de Agerpres.

Într-o conferință de presă, la încheierea reuniunii ministeriale, Stoltenberg a precizat că noul centru va fi amplasat la comandamentul aliat de la Napoli, ca o componentă a reacției NATO la amenințările dinspre Orientul Mijlociu și nordul Africii.

La întâlnirea de la Bruxelles, miniștrii apărării au discutat și despre capacitățile comune ale NATO în domeniul informațiilor, monitorizării și recunoașterilor.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
29,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:38 %
Vint:0,89 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău