Naționala Rusiei, aproape de calificarea în optimile Cupei Mondiale

• 20 Iunie 2018 08:22

Rusia a învins cu 3-1 Egiptul și este cu un pas și jumătate în optimile Cupei Mondiale din acest an.

Potrivit digisport.ro, Mohamed Salah a fost titular contra Rusiei, dar a avut extrem de puține spații. A ieșit la rampă abia pe finalul primei reprize, când a reluat pe lângă poartă. Rușii au controlat jocul în repriza secundă. Au deschis scorul, după un autogol al lui Ahmed Fathi.

Cheryshev a dublat avantajul gazdei Mondialului și a ajuns la trei reușite, tot atâtea câte are și Cristiano Ronaldo. Imediat, Dzyuba a punctat pentru 3-0, după o nouă eroare în apărarea Egiptului. Salah a redus din diferență dintr-un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului. Centralul dictase inițial lovitură liberă, dar a schimbat decizia, pe baza reluărilor video.

S-a terminat 3-1 pentru Rusia, care este ca și calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Rușii n-au mai ajuns în această fază a competiției de la ediția din 1986, din Mexic.