Naționala Moldovei a pierdut barajul cu Kazahstanul din Liga Națiunilor

• 30 Martie 2022 09:11

Naționala Moldovei a retrogradat în Liga D a Ligii Națiunilor după ce a fost învinsă de Kazahstan cu scorul de 4-5 la loviturile de departajare, în manșa secundă a play-out-ului Ligii Națiunilor, transmite IPN.

După înfrângerea cu 1-2 de la Chișinău, tricolorii au reușit să înscrie în deplasare și să ducă meciul în prelungiri. Fundașul Igor Armaș a deschis scorul în minutul 13 cu o execuție superbă. La penalty-uri pentru Moldova au marcat Caimacov, Armaș, Mandrîcenco și Crăciun, dar au ratat Nicolaescu și Revenco.

„Desigur suntem dezamăgiți. Am reușit să ajungem la seria penalty-urilor, unde șansa nu a fost de partea noastră”, a declarat selecționerul Moldovei, Sergiu Cleșcenco.

În Liga D a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23, Moldova va juca într-o grupă cu Liechtenstein, Andorra și Letonia. Următorul meci tricolorii îl vor juca pe 3 iunie, în deplasare cu Liechtenstein.