Naționala Moldovei a fost învinsă de Rusia

• 12 Octombrie 2015 12:02

Selecționata Moldovei a pierdut cu 1-2 în fața Rusiei, care și-a luat revanșa pentru 1-1 de anul trecut de la Moscova.

A fost meciul de debut al selecționerului Ștefan Stoica, care recent l-a înlocuit pe Alexandru Curteian, transmite IPN.

După o primă repriză fără goluri, rușii au înclinat balanța în favoarea lor în minutele 58 și 78, când au punctat Ignașevici și Dziuba. Mijlocașul Cebotaru a redus din diferență în minutul 85, dar „tricolorii” n-au mai avut puterea să reușească egalarea. „Nu pot fi mulțumit la înfrângere, dar Rusia a meritat să câștige. Totuși, sunt mulțumit de dăruirea jucătorilor mei”, a declarat la conferința de presă selecționerul Moldovei, Ștefan Stoica.

Moldova rămâne cu doar 2 puncte și nu mai are cum evita ultimul loc din grupă. Luni, „tricolorii” vor juca în deplasare contra Suediei, fiind ultima partidă din preliminariile pentru Euro 2016. Vor reveni Gațcan și Golovatenco, suspendați pentru meciul cu Rusia. În schimb, Epureanu, Ioniță, Andronic și Racu sunt în continuare nerefăcuți.