Municipalitatea acoperă gropile prioritar pe străzile cu transport public
-
22 Ianuarie 13:26
![Municipalitatea acoperă gropile prioritar pe străzile cu transport public Municipalitatea acoperă gropile prioritar pe străzile cu transport public](https://media.radiochisinau.md/image/202401/640x360/230609-191659.png)
Precipitațiile abundente au lăsat numeroase gropi în Chișinău. Municipalitatea intervine cu asfalt rece prioritar pe străzile pe care circulă transportul public. Subiectul a fost discutat la ședința operativă a serviciilor municipale, transmite IPN.
Șeful Direcției generale mobilitate urbană, Vitalie Mihalache, a declarat că săptămâna trecută s-a intervenit cu lucrări de lichidare a situațiilor de avarie. Însă lapovița și ploile au continuat, iar gropile se tot formează. S-au efectuat lucrări de plombare pe o suprafață de 180 de metri pătrați. Dacă vremea va fi favorabilă, intervențiile vor continua.
„Suntem pregătiți cu beton asfaltic rece, având rezerve suficiente în cadrul întreprinderilor municipale”, a precizat Vitalie Mihalache.