Ministrul de Externe al R.Moldova: Propaganda sovietică a făcut din NATO o sperietoare

  • 27 Noiembrie 2019 14:58
Ministrul de Externe al R.Moldova: Propaganda sovietică a făcut din NATO o sperietoare

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Aureliu Ciocoi, a declarat pentru Radio Europa Liberă, că Republica Moldova va continua colaborarea cu NATO. Întrebat de jurnalista Valentina Ursu dacă Alianța Atlanticului de Nord este o sperietoare, ministrul afirmă că această idee este o moștenire a propagandei sovietice.

 

„Avem Planul individual de cooperare, de acțiuni cu NATO, așa-numitul IPAP, nimic nu se schimbă, totul așa și rămâne în vigoare. Continuăm să cooperăm, continuăm să fim parteneri de încredere ai Alianței Nord-Atlantice în domeniile noastre de cooperare. Republica Moldova fiind stat neutru.”, a declarat ministrul Aureliu Ciocoi.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
21,07
Cer senin
Umiditate:66 %
Vint:1,47 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
25
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău