Mihai Popșoi, la Forumul Economic de la Delphi: „Depunem eforturi ca să livrăm rezultate în procesul de reformă și să ne asigurăm că instituțiile solide și democratice” (FOTO)

  • 24 Aprilie 13:50
Mihai Popșoi, la Forumul Economic de la Delphi: „Depunem eforturi ca să livrăm rezultate în procesul de reformă și să ne asigurăm că instituțiile  solide și democratice” (FOTO) Sursa foto: Facebook/MAE

„Procesul de aderare este unul complex și de durată. Fortificăm capacitățile instituțiilor naționale nu pentru Uniunea Europeană, ci pentru că acestea sunt așteptările cetățenilor moldoveni”, a declarat ministrul afacerilor externe, Mihai Popșoi, în cadrul panelului „De la puterea soft la realitatea dură: Marea reechilibrare europeană” de la Forumul Economic de la Delphi.

În intervenția sa, șeful diplomației de la Chișinău a vorbit despre importanța extinderii Uniunii Europene pentru țările candidate, precum și pentru blocul comunitar, ca instrument de consolidare a stabilității și securității, în contextul provocărilor regionale.

Oficialul a subliniat măsurile autorităților de la Chișinău în consolidarea instituțiilor statului și a evidențiat necesitatea unor mecanisme durabile, care să asigure funcționarea eficientă a acestora și după obținerea statutului de stat membru al UE.  

Procesul de aderare este unul complex și de durată. Fortificăm capacitățile instituțiilor naționale nu pentru Uniunea Europeană, ci pentru că acestea sunt așteptările cetățenilor moldoveni. Depunem eforturi ca să ne asigurăm că livrăm rezultate în procesul de reformă și că instituțiile noastre sunt solide și democratice, ca să putem fi cu adevărat competitivi, nu doar în cadrul pieței unice”, a spus Mihai Popșoi.

Mihai Popșoi a reiterat sprijinul ferm pentru Ucraina și a subliniat sacrificiul major al acesteia în apărarea securității regionale. Totodată, a precizat că Republica Moldova își dorește să devină stat membru al Uniunii Europene prin respectarea tuturor etapelor procesului de aderare, în baza meritelor și în aceleași condiții: „Ne dorim să fim membri ai Uniunii Europene cu drepturi depline și muncim precum și celelalte state candidate, ca să ne asigurăm că destinația este aceeași.” 

Alături de Mihai Popșoi, au luat parte comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, ministrul pentru Europa și afaceri externe al Republicii Albania, Ferit Hoxha, ex-președintele Consiliului European, Charles Michel, precum și fostul comisar european pentru economie, Paolo Gentiloni. 

[gallery ids="277489,277484,277485"]

Forumul Economic de la Delphi este una dintre cele mai importante platforme de dialog din Europa de Sud-Est, care reunește anual lideri politici, oficiali guvernamentali, experți și reprezentanți ai mediului de afaceri și academic. Evenimentul din acest an, ajuns la cea de-a XI-a ediție, marchează intrarea forumului într-un nou deceniu și abordează tendințele actuale privind provocările geopolitice și economice, riscurile climatice și transformarea digitală. Discuțiile vizează identificarea unor soluții comune pentru o dezvoltare durabilă și echitabilă, cu accent pe dialog, cooperare și inovare. 

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
26,54
Cer senin
Umiditate:33 %
Vint:1,34 m/s
Wed
22
Thu
24
Fri
25
Sat
27
Sun
28
Arhivă Radio Chișinău