Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă

  • 22 Iunie 16:00
Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă

Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu (AMM) a prelungit codul galben de caniculă, pentru sudul și parțial centrul Republicii Moldova. Noua avertizare meteo este valabilă pentru mâine, 23 iunie.

„În zonele vizate, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33.. +35 grade Celsius”, transmit meteorologii. 

În contextul avertizării, cetățenii sunt îndemnați să evite expunerea prelungită la soare, să se hidrateze corespunzător, să poarte îmbrăcăminte ușoară, de culoare deschisă, și să limiteze efortul fizic intens în timpul zilei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Radiojurnal București
Meteo Chișinău
30,33
Cer fragmentat
Umiditate:41 %
Vint:1,68 m/s
Tue
24
Wed
23
Thu
23
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău