Meteorologii au emis cod galben de înghețuri pe tot teritoriul Republicii Moldova, cu temperaturi de până la -5 grade Celsius

  • 07 Aprilie 16:48
Meteorologii au emis cod galben de înghețuri pe tot teritoriul Republicii Moldova, cu temperaturi de până la -5 grade Celsius

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis cod galben de înghețuri pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Marți și miercuri, pe 8 și 9 aprilie, în orele nocturne și ale dimineții, se prevăd înghețuri de până la -5 grade Celsius.

Din cauza înghețurilor prognozate, meteorologii recomandă evitarea expunerii la frig în orele dimineții și purtarea hainelor adecvate.

De asemenea, specialiștii avertizează că înghețurile reprezintă un pericol major pentru pomii fructiferi înfloriți, care pot suferi daune semnificative.

Fermierii sunt sfătuiți să ia măsuri de protecție pentru a minimiza impactul înghețului asupra recoltei.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
3,85
Cer acoperit de nori
Umiditate:89 %
Vint:0,51 m/s
Thu
6
Fri
11
Sat
11
Sun
5
Mon
3
Arhivă Radio Chișinău