Memoriile victimelor represiunii staliniste din Cernăuți și Basarabia, într-un singur volum

  • 29 Mai 2013 10:43
Memoriile victimelor represiunii staliniste din Cernăuți și Basarabia, într-un singur volum

Trei autori din Ucraina, Belarus și Republica Moldova au adunat într-un singur volum, editat în limba engleză, memoriile victimelor represiunii staliniste din Cernăuți și localități din nordul Basarabiei.

Cartea, a cărei lansare a avut locluni, 27 mai, la Biblioteca Națională din Chișinău, este rezultatul unui proiect internațional de cercetare realizat cu susținerea Institutului de Istorie Socială și sprijinul financiar al unei fundații din Germania.
 
Cartea este o colaborare între Marius Tărîță,  doctor în istorie și cercetător științific din Republica Moldova, istoricii Marian Lopata din Ucraina și Andrey Mastyka din Belarus. Prezent la eveniment, istoricul Marius Tărîță a subliniat componenta inovatoare a acestui studiu.
 
Printre fenomenele reflectate în volum se numără, munca forțată în regiunea Lacului Onega, din nord-vestul Rusiei, deportarea în Siberia a țăranilor înstăriți din satele românești și ucrainene în anii 1945 și 1949 sau ecoul luptei de partizani.
 
Volumul scris în limba engleză, pune în circulație internațională, mărturii și documente de istorie printre care imagini și fotografii ale celor intervievați, documente din Arhiva de Stat a regiunii Cernăuți și Arhiva Organizațiilor Social-Politice din Chișinău.  Profesorul universitar, doctor habilitat în științe istorice, Anton Moraru. 
 
Deportările din Basarabia și Nordul Bucovinei au fost o formă a represiunii politice puse în practică de autoritățile sovietice. Estimările privind numărul represaților se ridică la câteva sute de mii de persoane deportate între 28 iunie 1940 și 5 martie 1953. 
Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
16,07
Ploaie ușoară
Umiditate:73 %
Vint:1,95 m/s
Sat
21
Sun
18
Mon
19
Tue
21
Wed
24
Arhivă Radio Chișinău