Maia Sandu retrage cetățenia a cinci cetățeni din R. Moldova înrolați în GOTR

  • 27 Noiembrie 2025 16:43
Maia Sandu retrage cetățenia a cinci cetățeni din R. Moldova înrolați în GOTR

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a retras cetățenia pentru cinci persoane originare din R. Moldova, care au fost înrolate în Grupul Operativ al Trupelor Ruse (GOTR), dislocat ilegal în regiunea transnistreană. Decretul a fost semnat joi, 27 noiembrie. Cei rămași fără cetățenie sunt: Oleg Boț, Vladimir Coblai, Pavel Morozov, Vladimir Osipenco și Maxim Vasilatii.

Cei rămași fără cetățenie sunt: Oleg Boț, Vladimir Coblai, Pavel Morozov, Vladimir Osipenco și Maxim Vasilatii.

Nu este pentru prima dată când președinta Maia Sandu aplică prevederile legale privind retragerea cetățeniei. Anterior, pe 18 iulie curent, șefa statului a mai emis un decret prin care a retras cetățenia a cinci persoane înrolate benevol în structuri armate străine sau implicate în acțiuni ce contravin intereselor de securitate ale Republicii Moldova, transmite IPN.

Măsura este prevăzută de articolul 23, alineatul (1), litera b) din Legea cetățeniei, care permite retragerea cetățeniei persoanelor ce activează voluntar în armatele altor state.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
29,07
Cer fragmentat
Umiditate:48 %
Vint:3,87 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Arhivă Radio Chișinău