Maia Sandu, la marcarea a 28 de ani de activitate permanentă a Comisiei Electorale Centrale: „Democrația este o alegere zilnică și o responsabilitate comună”

  • 21 Noiembrie 2025 16:49
Maia Sandu, la marcarea a 28 de ani de activitate permanentă a Comisiei Electorale Centrale: „Democrația este o alegere zilnică și o responsabilitate comună”

Președinta Maia Sandu a participat, astăzi, la festivitatea dedicată marcării a 28 de ani de activitate permanentă a Comisiei Electorale Centrale, eveniment care a reunit reprezentanți ai autorităților publice centrale, ai partenerilor internaționali de dezvoltare, ai mass-media și ai societății civile.

Potrivit unui comunicat al Președinției, în discursul său, șefa statului a subliniat rolul esențial al Comisiei Electorale Centrale în protejarea integrității alegerilor în contextul provocărilor tot mai complexe, generate de dezinformare, atacuri cibernetice și finanțarea ilegală a partidelor și campaniilor electorale.

„Am putut în sfârșit să vedem că regulile privind finanțarea politică sunt aplicate cu adevărat, nu doar declarate”, a punctat șefa statului, subliniind că acțiunile hotărâte ale CEC au permis prevenirea, documentarea și aplicarea de sancțiuni conform competențelor legale.

Totodată, Președinta a reafirmat importanța apărării constante a democrației de către întreaga societate: „Democrația nu se apără singură. Democrația însăși este o alegere zilnică și o responsabilitate comună. Ea trebuie protejată cu determinare și fermitate”.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de Muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
27,18
Nori împrăștiați
Umiditate:16 %
Vint:0,45 m/s
Tue
23
Wed
22
Thu
18
Fri
19
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău