Mai multe persoane sunt cercetate penal pentru trucarea licitațiilor privind aprovizionarea cu produse alimentare a școlilor și grădinițelor

  • 17 Noiembrie 2017 08:46
Mai multe persoane sunt cercetate penal pentru trucarea licitațiilor privind aprovizionarea cu produse alimentare a școlilor și grădinițelor

Mai multe persoane responsabile de alimentația copiilor în instituțiile de învățământ și agenți economici implicați în aranjarea licitațiilor pentru aprovizionarea cu produse alimentare a școlilor și grădinițelor sunt vizate în cadrul a cinci sentințe de condamnare.

Alți cinci inculpați sunt cercetați penal în diferite cauze penale de trucare a licitațiilor. Informația a fost prezentată de către șeful Procuraturii Anticorupție, Viorel Morari, în cadrul unor audieri parlamentare, transmite IPN. 

Viorel Morari a precizat că în total pe marginea abaterilor constate au fost intentate 32 de cauze penale. În cadrul procedurilor de investigație au fost depistate mai multe nereguli, precum: favorizarea unui grup de agenți economici, falsificarea ofertelor și prețurilor, fondarea de noi firme pentru a evita lista neagră de la Agenția de Achiziții Publice.

Chiar dacă audierile au durat câteva ore bune, deputații nu au aprobat o hotărâre privind situația creată și au decis să înainteze repetat recomandări autorităților responsabile pentru soluționarea problemelor existente în domeniu.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Piese pe alese
Meteo Chișinău
-2,76
Cer acoperit de nori
Umiditate:74 %
Vint:4,63 m/s
Sun
-0
Mon
-0
Tue
-0
Wed
0
Thu
1
Arhivă Radio Chișinău