Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
-
21 Iunie 10:27
Comisia Electorală Centrală anunță că procesul de votare în comuna Coșnița, raionul Dubăsari, unde astăzi are loc un referendum local, se desfășoară în regim normal. La ora 07:00 au fost deschise cele trei secții de votare, iar la urne sunt așteptați peste 5.100 de alegători, comunică MOLDPRES.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale, până la ora 09:00 și-au exercitat dreptul la vot 159 de alegători, ceea ce reprezintă 3,10% din totalul celor înscriși în listele electorale.
Alegătorii care nu se pot deplasa la secția de votare pot solicita urna mobilă la domiciliu până la ora 14:00. Cererea trebuie însoțită de un certificat medical.
Comisia Electorală Centrală a tipărit pentru acest referendum 5.158 de buletine de vot. Din tirajul total, 4.708 buletine vor fi tipărite în limba română și 450 în limba rusă. Buletinele au culoarea albastru-pastel. Lățimea unui buletin de vot este de 16 cm, iar lungimea de 12 cm.
Referendumul local a fost inițiat pentru consultarea cetățenilor cu privire la schimbarea destinației unor terenuri din extravilanul localității.
În acest sens, Consiliul comunal Coșnița a formulat întrebarea supusă votului: „Susțineți interzicerea schimbării destinației terenurilor din limitele administrative ale comunei Coșnița în scopul exploatării resurselor minerale pe o distanță mai mică de 1,2 km de la hotarul intravilanului satelor Coșnița și Pohrebea?”.
Alegătorii vor răspunde cu „DA” sau „NU”.

