La final de mandat, Igor Dodon l-a decorat pe ambasadorul rus Oleg Vasnețov

  • 25 Decembrie 2020 10:35
La final de mandat, Igor Dodon l-a decorat pe ambasadorul rus Oleg Vasnețov

La finalul mandatului de președinte, Igor Dodon i-a oferit ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova Oleg Vasnețov, „Ordinul de onoare”.

Decretul a fost publicat astăzi, 25 decembrie, în Monitorul Oficial.

Distincția de stat i-a fost oferită acestuia „în semn de profundă gratitudine pentru contribuția substanțială la dezvoltarea și consolidarea relațiilor de prietenie și colaborare moldo-ruse”, conform textului decretului.

Oleg Vasnețov a fost numit ambasador la Chișinău în 2018, în locul lui Farit Muhametșin.

Potrivit informațiilor de pe site-ul președinției, de la începutul perioadei electorale și pînă în luna decembrie, Igor Dodon a avut cel puțin 5 întâlniri de lucru cu diplomatul rus.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
25,52
Cer fragmentat
Umiditate:56 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
22
Sat
22
Sun
23
Arhivă Radio Chișinău