Klaus Iohannis a declarat că își dorește ca primarii să fie aleși în două tururi de scrutin

  • 09 Decembrie 2019 17:46
Klaus Iohannis a declarat că își dorește ca primarii să fie aleși în două tururi de scrutin

Președintele României Klaus Iohannis a declarat, luni, că își dorește ca primarii să fie aleși în două tururi de scrutin.

Klaus Iohannis a transmis acest mesaj înainte de Adunarea Generală a Asociației Municipiilor din România, precizând că este necesar să existe un parteneriat între administrația centrală, prin Guvern, și administrația locală, astfel încât toți românii să primească o șansă să trăiască într-o localitate bine pusă la punct.

Șeful statului a susținut că dacă proiectele de lege pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi nu vor trece de Parlament, atunci Guvernul ar trebui să își asume răspunderea, transmite Mediafax.ro.

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
26,64
Cer fragmentat
Umiditate:66 %
Vint:1,61 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău