Irina Begu a obținut victorie la Roland Garros. Românca s-a califcat în turul trei după un meci magnific

• 26 Mai 2022 14:59

Irina Begu (31 de ani, 63 WTA) s-a calificat în turul trei la Roland Garros, scrie Ziare.com.

Românca a învins-o în trei seturi, 6-7, 6-3, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (27 de ani, 31 WTA), potrivit sursei citate

Begu a fost aproape să fie descalificată în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, din cauza unui incident pe care l-a provocat.

La scorul de 7-6 (3), 3-6, 2-0, 15-0 pentru Alexandrova, pe serviciul acesteia, Irina Begu s-a îndreptat spre marginea terenului să-și schimbe racheta.

Însă ea a aruncat de la câțiva metri racheta, care a lovit scaunul de odihnă și a ricoșat în tribună, lovind un copil, aflat pe primul rând.

Gestul nu a fost unul violent, mai degrabă unul de lehamite, iar Irina și-a cerut imediat scuze. Cu toate acestea, arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului.

Acesta a decis ca meciul să continue, după care Alexandrova a discutat și ea cu spervizorul, părând că e nemulțumită de faptul că românca nu a fost descalificată.

Irina a primit un avertisment și partida s-a reluat după o pauză de câteva minute.

În ciuda acestui incident, jucătoarea română a putut să revină de două ori în decisiv, de la 0-2 și 2-4, impunându-se după două ore și 35 de minute.

Imediat ce a terminat jocul, învingătoarea s-a dus la copilul pe care l-a lovit și a făcut o fotografie cu el.

Begu va evolua în turul al treilea cu Leolia Jeanjean, locul 227 WTA, beneficiară a unui wild card, care a eliminat-o pe Karolina Pliskova din Cehia, locul 8 WTA.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 125.800 de euro și cu 130 de puncte WTA.

Cea mai bună performanță a Irinei la RG este calificarea în optimi, în 2016.