Încă 62 de persoane s-au vindecat de COVID-19. Care e numărul total al celor vindecați în R.Moldova
-
02 Mai 2020 11:00
Încă 62 de persoane s-au vindecat de COVID-19. Numărul total al celor vindecați în Republica Moldova ajunge la 1334.
Totodată, 248 de persoane infectate cu noul tip de coronavirus sunt în stare gravă, dintre care 27 sunt conectate la aparate de respirație artificială. În cazul a 518 persoane starea de sănătate este de gravitate medie, restul fiind în stare satisfăcătoare, potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.
În tratament la domiciliul, sub monitorizarea medicului de familie, se află 815 persoane cu forme ușoare ale bolii, dintre care: 761 au fost testate la infecția cu COVID-19, restul urmează să fie testate.
În total, sunt confirmate 1004 cazuri de infectare în rândul angajaților din sitemul de sănătate, printre care: medici – 248, asistenți medicali – 361, felceri – 58, paramedici – 1, farmaciști – 15, personal auxiliar – 321 persoane.
Potrivita datelor oficiale, până acum au fost înregistrate 3980 de cazuri de infectare cu COVID-19, dintre care 460 sunt în regiunea transnistreană. 124 de persoane au decedat din cauza virusului.

