În cadrul Dietei nipone urmează să fie constituită Liga de prietenie parlamentară R.Moldova-Japonia

  • 05 Iulie 2018 14:59
În cadrul Dietei nipone urmează să fie constituită Liga de prietenie parlamentară R.Moldova-Japonia

În cadrul Dietei nipone urmează să fie constituită Liga de prietenie parlamentară Republica Moldova-Japonia. Subiectul a fost discutat la întrevederea ministrului afacerilor europene și integrării europene, Tudor Ulianovschi, cu membrul Camerei consilierilor al legislativului nipon, deputat ales în circumscripția prefecturii Aomori, Motome Takisawa.

Părțile își propun să impulsioneze colaborarea inter-parlamentară, transmite IPN.

Interlocutorii au salutat dezvoltarea relațiilor bilaterale pe parcursul ultimilor ani, în special a dialogului politico-diplomatic, comercial-economic, investițional și în domeniul schimburilor culturale, exprimând dorința de extindere și dinamizare a colaborării moldo-nipone, se spune într-un comunicat de presă remis se MAEIE.

Motome Takisawa a fost viceministru parlamentar pentru afaceri externe al Japoniei și a vizitat Republica Moldova în luna septembrie 2016 cu ocazia inaugurării Ambasadei Japoniei la Chișinău.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Fonograf cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
-6,15
Cer senin
Umiditate:30 %
Vint:1,54 m/s
Tue
0
Wed
1
Thu
2
Fri
4
Sat
4
Arhivă Radio Chișinău