Igor Grosu s-a întâlnit la București cu premierul român, Ilie Bolojan. „România este unul dintre cei mai mari susținători ai parcursului european al R. Moldova”
-
01 Octombrie 10:54

Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a efectuat astăzi o vizită oficială la București, unde s-a întâlnit cu prim-ministrul României, Ilie Bolojan. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, oficialul moldovean a subliniat caracterul special al relațiilor dintre cele două țări și a exprimat recunoștința Chișinăului pentru sprijinul constant oferit de România.
„Sunt astăzi într-o scurtă vizită la Bucuresți. În această dimineață, m-am întâlnit cu prim-ministrul României și bunul prieten al Republicii Moldova, Ilie Bolojan. Mi-am exprimat recunoștința pentru sprijinul constant pe care ni-l oferă necondiționat România și am convenit ca în următorii ani să ducem relațiile noastre la un nivel fără precedent, în special pe infrastructură, energie și schimb de capital. Sunt proiecte concrete care vor aduce dezvoltare economică și bunăstare pe ambele maluri ale Prutului.
De asemenea, România este unul dintre cei mai mari susținători ai parcursului european al Republicii Moldova. Ne propunem ca în 2028 să semnăm tratatul de aderare la UE pentru ca să fim cât mai curând împreună în marea familie europeană”, a scris Igor Grosu pe Facebook.