Geniștii Armatei Naționale au neutralizat peste 200 de obiecte explozive în luna aprilie

  • 06 Mai 11:50
Geniștii Armatei Naționale au neutralizat peste 200 de obiecte explozive în luna aprilie

Geniștii Armatei Naționale au executat, pe parcursul lunii aprilie, 17 misiuni de deminare în cadrul cărora au fost nimicite 211 obiecte explozive.

Potrivit Ministerului Apărării, echipele de deminare din unitățile militare au fost solicitate de către autoritățile publice locale în mai multe localități din țară, printre care Căușeni, Hâncești, Anenii Noi, Ștefan Vodă, Ungheni, Criuleni, Florești, Fălești, Rezina, Leova, precum și municipiul Chișinău.

Una dintre cele mai periculoase misiuni de deminare a fost executată în localitatea Cioburciu, raionul Ștefan Vodă, unde echipa de geniști condusă de maiorul Ion Golovei a depistat și neutralizat 23 de proiectil de artilerie, de calibrul 105 mm.

Toate munițiile erau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial și au fost neutralizate în condiții de maximă securitate.

De la începutul anului până în prezent geniștii Armatei Naționale au executat 52 de misiuni de deminare în urma cărora au fost nimicite 333 de obiecte explozive de diferite tipuri și 120 cartușe.

Geniștii Armatei Naționale îndeamnă cetățenii să fie precauți atunci când
depistează în sol obiecte explozive și să respecte cu strictețe următoarele reguli: să anunțe imediat 112; să marcheze locul depistării obiectului exploziv; să nu atingă munițiile cu mâna sau cu alte obiecte; să nu lovească sau să miște munițiile găsite în pământ sau la suprafață; să nu demonteze focoasele sau alte componente; să nu arunce în foc obiectul exploziv.

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
15,52
Cer acoperit de nori
Umiditate:87 %
Vint:5,66 m/s
Sat
11
Sun
11
Mon
11
Tue
10
Wed
8
Arhivă Radio Chișinău