Fotbal | Real Madrid a câștigat Cupa Mondială a cluburilor

• 18 Decembrie 2016 21:43

Real Madrid și-a trecut în palmares al doilea său trofeu în Cupa Mondială a cluburilor, după ce a învins formația japoneză Kashima în prelungiri cu scorul de 4-2 (2-2 în timpul regulamentar), în finala disputată duminică în Japonia, la Yokohama.

Campioana Europei a marcat primul gol prin Karim Benzema (min. 9), dar japonezii au egalat până la pauză prin Gaku Shibasaki (min. 44). În repriza secundă, Shibasaki a mai marcat o dată (min. 52) și niponii au trecut la conducere.

Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea din penalti (min. 60), pentru ca în prima repriză de prelungiri starul portughez să mai înscrie de două ori (min. 98 și 104). A fost prima finală a Cupei Mondiale a cluburilor care a necesitat prelungiri după cea din 2009, dintre Estudiantes și Barcelona. Totodată, Real Madrid a ajuns la 37 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.