Fotbal: Manchester United, victorie categorică în fața campioanei Angliei

• 25 Septembrie 2016 04:27

Echipa Manchester United, antrenată de portughezul Jose Mourinho, a obținut o victorie clară pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în fața campioanei en titre a Angliei, Leicester City, sâmbătă după-amiază, în cadrul etapei a 6-a din Premier League.

Mijlocașul francez Paul Pogba, cel mai scump jucător din lume, achiziționat în această vară de Manchester United cu 105 milioane euro de la Juventus Torino, a marcat primul său gol pentru gruparea de pe Old Trafford, în minutul 42.

United, care venea după două eșecuri consecutive, a înscris toate cele patru goluri în prima repriză, prin Chris Smalling (min.22), Juan Mata (min.37), Marcus Rashford (min.40) și Paul Pogba (min.42). Leicester a redus din handicap după pauză, prin Demarai Gray (min.59).

De menționat că Mourinho l-a ținut pe banca de rezerve pe căpitanul lui United, Wayne Rooney, care a intrat pe teren aiba în minutul 84 al acestui meci, la care au asistat 75.000 de spectatori, informează AGERPRES.