Fotbal: Juventus, prima finalistă a Cupei Italiei

• 13 Iunie 2020 11:35

Juventus Torino s-a calificat, vineri seara, în finala Cupei Italiei al fotbal, după ce a terminat la egalitate, 0-0, cu AC Milan, pe teren propriu, în manșa secundă a semifinalelor, acesta fiind primul meci de fotbal jucat în Peninsulă după pauza de trei luni impusă de pandemia de coronavirus.

În prima manșă, desfășurată în februarie, la Milano, scorul a fost egal, 1-1, astfel că Juve a obținut calificarea în ultimul act grație golului marcat în deplasare.

În partida de pe Juventus Stadium, ''Bătrâna Doamnă'' a ratat un penalty prin Cristiano Ronaldo (16), care a șutat în bară, faza a continuat și croatul Ante Rebic (Milan) a fost eliminat pentru lovirea lui Danilo.

Meciul s-a desfășurat fără spectatori și a fost precedat de un minut de reculegere în memoria celor 34.000 de victime din Italia ale pandemiei de coronavirus.

''Rossoneri'' nu au putut conta pe atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, accidentat.

A doua semifinală le opune sâmbătă pe SSC Napoli și pe Inter Milano, după ce Napoli s-a impus cu 1-0 în tur.