Fotbal: Haaland, dublă pentru Borussia Dortmund la debutul în noul sezon din Bundesliga

• 20 Septembrie 2020 14:40

Internaționalul norvegian Erling Haaland a reușit o dublă pentru Borussia Dotmund în partida câștigată pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în fața formației Borussia Moenchengladbach, sâmbătă, în prima etapă a campionatului de fotbal al Germaniei.

Dortmund a deschis scorul în minutul 35 al jocului, la care au asistat circa 9.300 de spectatori, în urma unei combinații între doi jucători în vârstă de doar 17 ani, englezul Jude Bellingham. transferat în această vară de la Birmingham City, și americanul Giovanni Reyna, ultimul înscriind cu această ocazie primul său gol în Bundesliga.

Gazdele și-au dublat avantajul în urma unui penalty transformat de Haaland, dupăun fault asupra lui Reyna (54), norvegianul stabilind apoi rezultatul final în minutul 77.

Haaland, achiziționat de Borussia Dortmund în luna ianuarie, de la formația austriacă RB Salzburg, a ajuns la 15 goluri marcate în 16 partide disputate în campionatul german.

Rezultate:
Vineri
Bayern Munchen - Schalke 04 Gelsenkirchen 8-0
Au marcat: Gnabry (4, 47, 59), Goretzka (19), Lewandowski (31 - penalty), Müller (69), Sané (71), Musiala (81).

Sâmbătă
Eintracht Frankfurt - Arminia Bielefeld 1-1
Au marcat: Andre Silva (62), respectiv Soukou (51).

Union Berlin - FC Augsburg 1-3
Au marcat: Bulter (75), respectiv Vargas (40), Gregoritsch (82), Hahn (89).

FC Koln - Hoffenheim 2-3
Au marcat: Andersson (22), Drexler (86), respectiv Kramaric (4, 45+2 - penalty, 90+2).

Werder Bremen - Hertha Berlin 1-4
Au marcat: Selke (69), respectiv Pekarik (42), Lukebakio (45+2), Cunha (62), Cŕłrdoba (90).

VfB Stuttgart - SC Freiburg 2-3
Au marcat: Kalajdzic (71), Wamangituka (81), respectiv Petersen (8), Sallai (26), Grifo (48).

Borussia Dortmund - Borussia Moenchengladbach 3-0
Au marcat: Reyna (35), Haaland (54 - penalty, 77).

Duminică au loc partidele RB Leipzig - FSV Mainz și VfL Wolfsburg - Bayer Leverkusen.

Sursa:Agerpres