Fotbal - CM 2018 | Rusia - Arabia Saudită 5-0 (FOTO)

• 14 Iunie 2018 20:04

Reprezentativa Rusiei a surclasat selecționata Arabiei Saudite cu scorul de 5-0 (2-0), în primul meci al Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, joi, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în Grupa A a competiției (14 iunie - 15 iulie).

Gazdele s-au impus la o diferență puțin așteptată, într-un meci care a opus cele mai slabe echipe din clasamentul FIFA calificate la CM 20218 (70, respectiv 67).

Rușii au deschis scorul prin Iuri Gazinski (12), Denis Cerîșev, introdus providențial de Cercesov, a reușit o ''dublă'' (43, 90+1), Artem Dziuba a marcat la un minut de la intrarea sa pe gazon (71), iar Aleksandr Golovin a închis tabela din lovitură liberă (90+4).

''Sbornaia'' a început mai bine și Samedov a fost blocat de Osama Hawsawi (7), după care șutul lui Dzagoev (11) din cădere a fost deviat în corner.

Gazinski a marcat primul gol al CM 2018, cu capul (12), din centrarea lui Golovin. Saudiții au avut o posesie mai bună în continuare (59% la final), dar fără a amenința poarta lui Akinfeev.

Rusia a intrat la pauză cu avans de două goluri, Cerîșev (43) marcând cu un șut la colțul scurt, după ce a driblat doi fundași. Cerîșev fusese introdus în locul lui Dzagoev (min. 24), accidentat.

Rusia a continuat să fie pragmatică și după pauză, în timp ce oaspeții nu au tras niciun șut pe poartă în acest meci, în ciuda posesie mai bune. Samedov (52) a tras de la 20 de metri peste poartă, apoi Al-Sahlawi (56) nu a ajuns la o centrare în fața porții a lui Al-Burayk.

Al-Muaiouf (68) a respins șutul lui Zobnin, dar nu a avut replică la golul marcat cu capul de Dziuba (71), la centrarea perfectă a lui Golovin, la doar un minut de la intrarea pe gazon a atacantului.

Saudiții au cedat total pe final, primind încă două goluri în prelungiri. Cerîșev (90+1) a marcat superb cu un șut cu exteriorul, iar Aleksandr Golovin, autor a două pase decisive, a închis tabela din lovitură liberă (90+4).

Acesta este cel mai mare scor într-un meci de deschidere la Cupa Mondială, după cel dintre Italia și SUA (7-1), de la CM 1934, la Roma.

Rusia, care venea după șapte meciuri la rând fără victorie, are acum șanse considerabile la calificarea în optimi, pentru care mai candidează Uruguayul, care va juca vineri în celălalt meci al grupei, contra Egiptului.

În următoarea sa partidă, Rusia va juca împotriva Egiptului, marți, la Sankt Petersburg.

Rusia - Arabia Saudită 5-0 (2-0)
Au marcat: Iuri Gazinski (12), Denis Cerîșev (43, 90+1), Artem Dziuba (71), Aleksandr Golovin (90+4).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori.
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa A

Au evoluat echipele:
Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignașevici, 18. Iuri Jirkov - 8. Iuri Gazinski, 11. Roman Zobnin - 19. Aleksandr Samedov (7. Daler Kuziaev, 64), 9. Alan Dzagoev (6. Denis Cerîșev, 24), 17. Aleksandr Golovin - 10. Fedor Smolov (22. Artem Dziuba, 70). Selecționer: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 5. Andrei Semenov, 13. Fedor Kudriașov, 14. Vladimir Granat, 23. Igor Smolnikov, 15. Alexei Miranciuk, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin.
Arabia Saudită: 1. Abdullah Al-Muaiouf - 6. Mohammed Al-Burayk, 3. Osama Hawsawi (căpitan), 5. Omar Othman Hawsawi, 13. Yasir Al-Shahrani - 18. Salem Al-Dawsari, 14. Abdullah Otayf (19. Fahad Al-Muwallad, 64), 7. Salman Al-Faraj, 17. Taiseer Al-Jassam, 8. Yahia Al-Shehri (9. Hatan Bahbir, 72) - 10. Mohammed Al-Sahlawi (20. Muhannad Asiri, 84). Selecționer: Juan Antonio Pizzi.
Rezerve neutilizate: 21. Yasser Al-Mosailem, 22. Mohammed Al-Owais - 2. Mansour Al-Harbi, 4. Ali Al-Bulayhi, 23. Motaz Hawsawi, 11. Andulmalek Al-Khaibri, 12. Mohamed Kanno, 15. Abdullah Al-Khaibari, 16. Hussain Al-Moqahwi.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenți: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toți din Argentina); arbitru de rezervă: Sandro Ricci (Brazilia).
Arbitru asistent video: Massimiliano Irrati (Italia); asistenți video: Carlos Astroza (Chile), Mauro Vigliano (Argentina), Daniele Orsato (Italia).
Cartonașe galbene: Golovin (88), Al-Jassam (90+4).

Sursa: Agerpres