Fotbal - CM 2018 | Franța, prima echipă calificată în sferturi, după 4-3 cu Argentina

• 30 Iunie 2018 20:14

Selecționata Franței s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Kazan, în primul meci din optimile de finală.

''Les Bleus'' s-au impus la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor, prin golurile marcate de Antoine Griezmann (13 - penalty), Benjamin Pavard (57) și Kylian Mbappe (64, 68), în timp ce pentru vicecampioana mondială au înscris Angel Di Maria (41), Gabriel Mercado (48) și Sergio Aguero (90+3), relatează Agerpres.

Atacul devastator al francezilor, condus de tânărul Mbappe (19 ani), care a marcat de două ori și a produs un penalty, a câștigat duelul cu apărarea de-a dreptul caraghioasă a sud-americanilor, care a încasat 9 goluri în 4 meciuri, chiar dacă are în componență fotbaliști la echipe mari, precum Sevilla (Mercado), Ajax (Tagliafico), AS Roma (Fazio), Manchester United (Rojo) sau Manchester City (Otamendi).

Messi nu a fost în largul său în acest meci, fiind blocat bine de francezi, însă chiar și așa a furnizat două pase de gol.

Franța a început mai bine și a avut prima ocazie în min. 9, când Griezmann a nimerit bara transversală din lovitură liberă de la 24 de metri.

Campioana mondială din 1998 a deschis scorul în min. 13, când Griezmann a transformat un penalty acordat după faultul lui Rojo asupra rapidului Mbappe, care a făcut o cursă de circa 40 de metri.

Mbappe a semănat din nou panică în apărarea echipei ''albiceleste'', dar a fost faultat de Tagliafico, Pogba șutând peste din lovitura liberă de la 17 metri (21).

Griezmann le-a dat și el emoții argentinienilor (26), dar nu a fost nimeni la recepție. Cu timpul, forcingul francez s-a mai stins, iar sud-americanii au pus stăpânire pe joc. Tot echipa lui Deschamps a fost periculoasă, însă, în min. 39, când Giroud nu a ajuns la centrarea lui Pavard.

Argentina a reușit să egaleze în urma unei execuții de excepție a lui Di Maria, fotbalistul echipei Paris Saint-Germain profitând de lipsa marcajului și învingându-l pe Lloris cu un șut de la circa 26 de metri, cu stângul la vinclu (41).

La scurt timp după pauză, Argentina a reușit să treacă în avantaj, Mercado, lăsat nesupravegheat de apărarea francez, deviind fericit șutul lui Messi (48).

Franța a ieșit la atac cu toate forțele și a presat, iar apărarea echipei Argentinei a fost gata să cedeze în min. 56, când Fazio a gafat, a trimis o mingea greșită către portarul Armani, dar Griezmann nu a putut profita.

Au urmat 12 minute catastrofale pentru sud-americani, care au încasat trei goluri ce au decis soarta partidei.

Fundașul Lucas Hernandez a profitat de avansarea lui Mercado și a pătruns nestingherit, centrând în careu, unde doi jucători argentinieni au luftat, iar Pavard (57) a reluat splendid, cu efect, din marginea careului, fără speranțe pentru Armani.

Au urmat două raiduri ale lui Mbappe, care a sancționat apărarea greoaie a selecționatei ''albiceleste'', în min. 64, cu un șut din unghi, după ce prima tentativă îi fusese respinsă, iar apoi a marcat pe contraatac, după ce a fost găsit liber de Giroud (68). Giroud a fost aproape să puncteze și el, dar a tras în plasa laterală după angajarea venită de la Pogba (70).

Dubla campioană mondială (1978, 1986) a încercat să reacționeze, dar avea prea mult de recuperat și prea puțin timp.

Meza (80) a încercat un șut, dar acesta a fost deviat și Lloris a prins fără probleme, Messi a avut o acțiune personală (85), însă nu a mai găsit resurse pentru șut și Lloris a reținut.

Argentina a mai marcat o dată, prin Aguero, cu capul, de lângă Varane, la centrarea lui Messi (90+3), iar Otamendi a ratat șansa egalării în ultimele secunde (90+6) la centrarea lui Meza.

Argentina câștigase ambele meciuri cu Franța de la Cupa Mondială, 1-0 în 1930 și 2-1 în 1978, iar apoi a ajuns până în finală de fiecare dată.

Didier Deschamps a devenit selecționerul cu cele mai multe meciuri pe banca echipei Franței, cu 80 de partide, depășind recordul lui Raymond Domenech.

Argentina a fost învinsă de o echipă europeană la fiecare Cupă Mondială de la câștigarea trofeului în 1986.

Lionel Messi și Javier Mascherano l-au egalat pe Diego Maradona (12 meciuri) și sunt jucătorii argentinieni cu cele mai multe partide la Cupa Mondială.

Blaise Matuidi va fi suspendat pentru meciul din sferturile de finală în care Franța va înfrunta învingătoarea dintre Uruguay și Portugalia.