Fotbal: Chelsea Londra - Mancheaster United 0-2, în campionatul Angliei

• 18 Februarie 2020 08:50

Echipa Manchester United a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formația Chelsea Londra, în ultimul meci al etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputat luni seara.

Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin atacantul francez Anthony Martial (45), iar apoi și-au majorat avantajul în repriza secundă, prin fundașul Harry Maguire (66).

Chelsea a înscris la rândul ei de două ori pe parcursul părții a doua a jocului, însă ambele reușite i-au fost anulate de arbitrajul video. Gazdele au acuzat, totodată, neacordarea cartonașului roșu căpitanului lui United, Harry Maguire, în urma unui fault dur asupra lui Michy Batshuayi, în minutul 22.

În urma acestui rezultat, cele două echipe și-au păstrat locurile în clasament: Chelsea se menține pe locul al patrulea, cu 41 puncte, în timp ce Manchester United ocupă în continuare poziția a șaptea, cu 38 de puncte. Lider este FC Liverpool, 76 puncte, urmată de Manchester CIty, 51 puncte, și Leicester City, 50 puncte.