Forum al tinerilor din bazinul râului Bâc

  • 25 Martie 2013 15:23
Forum al tinerilor din bazinul râului Bâc

Circa 400 de elevi și profesori au participat duminică, 24 martie, la primul forum al tinerilor din bazinul râului Bâc.

În cadrul evenimentului, desfășurat la Filarmonica Națională, au avut loc dezbateri privind starea gravă a râului Bâc, dar și concursuri de fotografii, filme și divertisment. Tot aici, tinerii au scris o rezoluție prin care au solicitat autorităților responsabile de starea mediului din bazinul râului Bâc să întreprindă măsuri concrete privind identificarea celor care poluează râul.

Evenimentul a fost organizat de Centrul Național de Mediu, iar scopul acestuia a fost de a mobiliza tinerii pentru ca împreună cu autoritățile să găsească soluții pentru salvarea râului Bâc.

Audio: Președintele Centrului Național de Mediu, Ina Coșeru.

Participanții la Forum speră ca acest eveniment să sensibilezeze opinia publică și autoritățile care, deseori, rămân indiferente față de problemele de mediu.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,29
Cer fragmentat
Umiditate:76 %
Vint:2,26 m/s
Fri
24
Sat
23
Sun
26
Mon
29
Tue
29
Arhivă Radio Chișinău