Flash mob "Combaterea HIV"
-
27 Iunie 2013 15:53
Organizațiile de protecție a persoanelor infectate cu virusul HIV se tem că statul nu le va mai putea asigura acestora tratament gratuit,
Organizațiile de protecție a persoanelor infectate cu virusul HIV se tem că statul nu le va mai putea asigura acestora tratament gratuit, începând cu 2014. În prezent, aceste persoane sunt tratate din banii donați de Fondul Global pentru combaterea SIDA, Tuberculozei și Malariei însă, începând din 2014 Fondul își va sista finanțarea. Autoritățile asigură însă că vor găsi banii necesari pentru tratarea persoanelor infectate cu HIV. Relatează Natalia Zaharescu.

