FIFA dorește ca la un meci doar căpitanul de echipă să se poată adresa arbitrului

  • 24 Decembrie 2016 21:20
FIFA dorește ca la un meci doar căpitanul de echipă să se poată adresa arbitrului

FIFA intenționează introducerea unei reglementări în relația dintre jucători și arbitrii unui meci astfel încât doar căpitanul echipei să se poată adresa ''centralului'' pe marginea deciziilor pe care acesta le ia.

''În prezent orice jucător se poate adresa sau se poate plânge arbitrului. Noi vrem să-l ajutăm pe arbitru, menținând însă, în același timp, dinamica și interesul fotbalului'', a declarat noul director pentru dezvoltarea tehnică a FIFA, Marco van Basten.

O astfel de regulă este în rugby, acolo unde discuțiile de pe teren pot avea loc doar între arbitru și căpitanul de echipă.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
26,16
Cer senin
Umiditate:54 %
Vint:3,42 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău