Federica Mogherini și miniștrii de externe ai Grupului de al Vișegrad efectuează o vizită în Ucraina

  • 16 Decembrie 2014 08:59
Federica Mogherini și miniștrii de externe ai Grupului de al Vișegrad efectuează o vizită în Ucraina

Miniștrii de externe ai Grupului de la Vișegrad și Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe și politica de securitate, Federica Mogherini, vor efectua, marți, o vizită la Kiev.

 

În capitala Ucrainei vor sosi ministrul ceh de externe, Lubomir Zaoralek, ministrul de externe al Poloniei, Grzegorz Shetina, ministrul afacerilor externe și integrării europene al Slovaciei, Miroslav Lajcak și ministrul adjunct al afacerilor externe al Ungariei, Laszlo Szabo. Părțile urmează să examineze un nou format de cooperare între țări, propus anterior de președinții polonez și slovac, Bronislaw Komorowski și Andrej Kiska. Acest format va funcționa la diferite niveluri și va implica interacțiunea comună în problema agresiunii militare împotriva Ucrainei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Un pământ și două ceruri cu Ana Bantoș
Meteo Chișinău
25,46
Cer acoperit de nori
Umiditate:61 %
Vint:3,44 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău