EURO 2016: Franța, calificată ''en fanfare'' în semifinale, după 5-2 cu Islanda

• 04 Iulie 2016 08:34

Reprezentativa de fotbal a Franței s-a calificat fără probleme în semifinalele EURO 2016, după ce a învins formația Islandei cu scorul de 5-2 (4-0), duminică seara, pe Stade de France din Saint-Denis.

Franța a reușit cea mai bună primă repriză a unei echipe la un turneu final european și s-a impus prin golurile marcate de Olivier Giroud (12, 59), Paul Pogba (20), Dimitri Payet (43) și Antoine Griezmann (45), respectiv Kolbeinn Sigthorsson (56), Birkir Bjarnason (84).

Deși islandezii au avut prima oportunitate a meciului, un șut slab al lui Gylfi Sigurdsson (3), prins de Lloris, francezii nu le-au lăsat nicio șansă adversarilor.

Islanda a fost departe de prestațiile solide arătate până acum și a fost sancționată de echipa gazdă de fiecare dată când ''Les Bleus'' au avut ocazia.

A fost mai întâi un șut modest al lui Payet (6), prins de portar. Franța a deschis scorul în minutul 12, când Olivier Giroud a fost angajat în careu de Matuidi și l-a executat pe portarul Halldorsson cu un șut din unghi. Echipa lui Deschamps s-a desprins în minutul 20, când Pogba a înscris cu capul, după un corner executat de Griezman.

Islanda a ieșit din apărare și Bodvarsson (25) a avut o mare șansă de gol, însă a reluat peste poartă din 6 metri. Franța a controlat jocul, dar fără a-și crea ocazii clare de gol.

După ce Gylfi Sigurdsson a executat periculos o lovitură liberă (42), reținută de Lloris, Franța a mai punctat de două ori pe finalul reprizei, încheind conturile. Payet (43) a punctat cu un șut la colț din marginea careului, după o pasă de la Griezmann, iar Griezmann (45) a scăpat singur spre poartă și l-a lobat pe portarul Halldorsson. Atacantul lui Atletico Madrid a devenit golgheterul EURO 2016 prin acest al patrulea gol marcat în turneul din Franța. Totodată, Griezmann a marcat golul 100 la EURO 2016.

Franța a început foarte bine și partea secundă, iar Payet (50) și Pogba (52) nu au nimerit poarta.

Islanda a înscris prin Sigthorsson, care a reluat din patru metri centrarea lui Gylfi Sigurdsson (56).

Peste doar trei minute Franța a refăcut diferența, printr-un gol semnat de Giroud (59), cu capul, din centrarea lui Payet.

Islanda nu a renunțat la luptă și a ratat ocazii prin Finnbogason (61), dar mai ales prin Ingason (63), Lloris salvând golul. Nordicilor le-a fost refuzat un penalty, după un henț clar comis de Evra în propriul careu.

Nordicii nu au capitulat și pe finalul jocului au reușit să mai marcheze o dată, prin Birkir Bjarnason (84), cu capul, din centrarea lui Skulason. Apoi, Mangala a respins excelent din fața porții, la o nouă acțiunea a islandezilor (87).

''Les Bleus'' s-au calificat meritat în penultimul act al competiției, unde vor înfrunta campioana mondială en titre, Germania.

Islanda, care nu a mai reușit jocul solid de până acum, a părăsit competiția cu capul sus, marcând de două ori în fața Franței. Islanda, debutantă la un turneu final, a început toate cele cinci meciuri din Franța în aceeași alcătuire și a suferit duminică primul său eșec la EURO 2016.

Franța — Islanda 5-2 (4-0)
Au marcat: Olivier Giroud (12, 59), Paul Pogba (20), Dimitri Payet (43), Antoine Griezmann (45), respectiv Kolbeinn Sigthorsson (56), Birkir Bjarnason (84).
Saint-Denis, Stade de France: 76.833 spectatori
EURO 2016 — sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 21. Laurent Koscielny (13. Eliaquim Mangala, 72), 22. Samuel Umtiti, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba, 14. Blaise Matuidi — 18. Moussa Sissoko, 7. Antoine Griezmann, 8. Dimitri Payet (20. Kingsley Coman, 80) — 9. Olivier Giroud (10. André-Pierre Gignac, 60). Selecționer: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 23. Benoît Costil, 16. Steve Mandanda — 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 6. Yohan Cabaye, 12. Morgan Schneiderlin, 11. Anthony Martial.

Islanda: 1. Hannes Halldorsson — 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason (5. Sverrir Ingason, 46), 6. Ragnar Sigurdsson, 23. Ari Skulason — 7. Johann Gudmundsson, 17. Aron Gunnarsson (căpitan), 10. Gylfi Sigurdsson, 8. Birkir Bjarnason — 9. Kolbeinn Sigthorsson (22. Eidur Gudjohnsen, 83), 15. Jon Dadi Bodvarsson (11. Alfred Finnbogason, 46). Selecționeri: Heimir Hallgrimsson, Lars Lagerbaeck.
Rezerve neutilizate: 13. Ingvar Jonsson, 12. Ogmundur Kristinsson — 18. Elmar Bjarnason, 3. Haukur Heidar Hauksson, 4. Hjortur Hermannsson, 19. Hordur Magnusson, 21. Arnor Ingvi Traustason, 20. Emil Hallfredsson, 16. Runar Mar Sigurjonsson.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenți: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra; arbitri asistenți adiționali: Pol van Boekel, Richard Liesveld (toți din Olanda); arbitru de rezervă: Milorad Mazic (Serbia)
Delegat UEFA: Janis Mezeckis (Letonia)
Cartonașe galbene: Birkir Bjarnason (58), Umtiti (75).

Sursa: Agerpres.ro